صفحه اول اخبار مقالات رويداد ها مصاحبه حوادث ویژه پيوندها
چهارشنبه 12 فروردين 1394
RSS بازديد :
 
تبليغات
کتاب مديريت ريسک خشکسالي
 
نقش برنامه ريزي شهري درکاهش اثرات بلاياي طبيعي ( سيل و زلزله)

نويسنده : محمدرضا کشکولي

با توسعه روز به روز جوامع و پيچيده شدن روابط دروني جوامع برتعداد بحرا ن هاي ناشي از بلاياي طبيعي و انسان ساز افزوده شده است و اين بحرانها هر روز رو به افزايش است .
در بين بلاياي طبيعي بلاياي هيدرواقليمي از جمله سيل و بلاياي ژئولوژيک از جمله زلزله بيشتر از ساير بلايا تلفات انساني و خسارات هاي اقتصادي به همراه داردو از طرفي نحوه پاسخگويي و حل بحرانهاي ناشي از حوادث با سطح توسعه يافتگي و پيشرفت هرکشوري رابطه مستقيمي دارد. بدين معني که هراندازه سرمايه گذاري جهت کاهش خسارات براي توسعه و بهبود زير ساخت هاي يک کشور صورت پذيرد، آثار منفي سوانح و بحران ها با کاهش چشمگيري مواجه مي شود. از طرفي كشور ايران روي كمربند زلزله خيز آلپ- هيماليا قرار دارد و به طور متوسط هر پنج سال يكبار شاهد زلزله اي به بزرگي 6تا 7 درجه در مقياس ريشتر است. و تقريباً 97درصد از شهرهاي كشور در معرض خطرات نسبي زلزله قرار دارد. بيش از 320شهركشور نيز از آن جهت كه در مجاورت رودخانه هاي طغيان كننده قرار داشته و يا رودخانه ها از ميان آنها مي گذرند و يا در دامنه ارتفاعات البرز و زاگرس بنا شده اند، در معرض سيل قرار دارند،و هر ساله علاوه بر تلفات انساني هزينه هاي زيادي را هم بر مردم و هم بردولت تحميل مي کند.اين در حالي است كه كشور ما از فقدان سازمان واحد و هماهنگ كننده براي مديريت حوادث و بلاياي طبيعي غير مترقبه رنج مي برد. كمبود قوانين و مقررات در اين بخش بسيار جدي است و نظارت فني براحداث ساختمانها و تاسيسات شهري و روستايي ضعيف است. نبود سيستم هشداردهنده و اطلاع رساني به منظور پيش آگاهي مردم از وقوع حوادث طبيعي نيز از مشكلات اساسي است. از اين رو در رهنمودهاي برنامه هاي پنجساله سوم و چهارم بر مشاركت فعال ، مستمر و قانونمند كليه دستگاههاي اجرايي و جمعيت هلال احمر ، نيروهاي مسلح ، بسيج و ديگر نيروهاي مردمي در عمليات امداد و نجات در زمان بحران و نيز انسجام كليه دستگاههاي اجرايي در امر بازسازي مناطق خسارت ديده تاكيد شده است. بررسي تجارب كشورها ي پيشرفته نشان مي دهد كه امور مربوط به حوادث و بلاياي طبيعي غير مترقبه در سازماني واحد مديريت مي شود،لذا به نظر مي رسد ايجاد تشكيلات مناسب و واحد براي ايجاد هماهنگي و انسجام در مديريت مراحل مختلف بحران ( قبل از وقوع، زمان وقوع و بعد از وقوع) از اولويت برخوردار باشد.
از جمله اقداماتي که در جهت کاهش آثار ناشي از سوانح طبيعي ، نياز به برنامه ريزي و سياستگذاري اجرايي دارد ، بکاربردن روش ها و اصول مهندسي و اقدامات درست شهرسازي در زمانهاي عادي است، تا از اين طريق بتوان در هنگام وقوع سوانح طبيعي مقدار آسيب ها را کاهش داد. از اين رو با تدوين برنامه هاي شهرسازي قابل انعطاف ، مي توان شهرها را در برابر حوادث طبيعي از آمادگي لازم برخوردار ساخت و آنها را در برابر بروز تلفات و صدمات جاني و مالي گسترده محافظت کرد. اين اقدامات مي تواند بر اتفاقات بعد از وقوع سوانح طبيعي نيز موثر افتاده و در جهت بازسازي محيط و جامعه آسيب ديده ، از قابليت لازم برخوردار باشد.متاسفانه به علت عدم هماهنگي هاي لازم توجه به برنامه ريزي در برابر سوانح طبيعي در آنها را به حداقل خود رسانيده است.
با توجه به نزديکي شهر اسدآباد با کانون زلزله غرب کشور((نهاوند)) لزوم توجه هرچه بيشتر به امر برنامه ريزي شهري خود را بيش از پيش نمايان مي سازد و با توجه به سابقه بروز زلزله در اين منطقه، برنامه ريزي خاصي در خصوص مواجهه با خطرات بلاياي طبيعي از قبيل مقاوم سازي و نوسازي ساختمانها کمتر صورت گرفته است، با توجه به مطالعات صورت گرفته بيش از 70درصد ساختمانهاي شهراسدآباد به صورت قديمي مي باشند و احتياج به نوسازي دارند.به خصوص بخش مرکزي که بيشترين مقدار بافت فرسوده شهر را تشکيل مي دهد ، با تراکم بالاي جمعيت ، ساختمانهايي با مقاومت مصالح کم و همچنين کم عرض بودن معابر امکان دسترسي را در هنگام حوادث به شدت کاهش مي دهد که اين امر نياز به بازنگري جدي و حساب شده در زمينه برنامه ريزي اصولي شهر دارد.

منبع : خبر گزاري آريا
فن آوری های مدیریت بحران
حامیان سایت
سازمان نوسازي شهر تهران
بنياد مسکن انقلاب اسلامي
سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران
ايدمان
صفحه اول | درباره | تماس | نقشه سايت | ورود